KDU.breadcrumbs.homenews Jak zajistit dostupné bydlení a zmírnit negativní rozdíly mezi regiony v ČR
Zpět

Jak zajistit dostupné bydlení a zmírnit negativní rozdíly mezi regiony v ČR

Přidáno 11. 4. 2023
Ilustrační foto
Rozvoj českých, moravských i slezských regionů a sbližování jejich rozdílné ekonomické i sociální úrovně patřil ke klíčovým tématům konference Dostupné bydlení, rozvoj regionů a cestovní ruch 2030+. Akci za předsednictví senátora Josefa Bazaly organizovala 5. dubna odborná komise KDU-ČSL pro regionální rozvoj a cestovní ruch, a to v rámci probíhající Ideové a programové debaty naší strany.
 
Mezi klíčová témata regionálního rozvoje dlouhodobě patří zajištění dostupného bydlení, protože nedostatek cenově dostupných bytů a dalšího typu ubytování trápí čím dál širší vrstvy obyvatelstva a je jednou ze základních příčin vytváření vnitřních periferií a vylidňování regionů.

Odborníci KDU-ČSL i přizvaní experti diskutovali například o potřebě podpory výstavby bytových domů (daňové zvýhodnění, zrychlené odpisy), s větším zapojením obcí i využití partnerství veřejného a soukromého kapitálu (projekty PPP), potřebě rozsáhlejšího rozvoje nájemního a družstevního bydlení, což jsou ve vyspělých zemích naprosto plnohodnotné formy bydlení atd. Mezi nosná opatření patří i legislativní podpora dlouhodobých nájmů, pronájem obecních bytů za cenu obvyklou v místě a čase namísto cenové regulace nebo zpracování cenové mapy nájmů.

Diskutována byla také výstavba energeticky úsporného bydlení, včetně hledání cest, jak motivovat vlastníky k demolici starých domů a výstavbě nových, energeticky úsporných, případně oprav, zateplení atd.
V Česku jsou minimálně statisíce lidí, jejichž příjem neodpovídá hodnotě jejich nemovitosti
a náročnosti na údržbu. Musíme je proto motivovat, aby mohli snadno prodávat své byty nebo domy a stěhovat se do menšího a snáze udržitelného bydlení, případně aby své domy a byty mohli dělit a části třeba pronajímat.

Obrovským tématem a velkou hrozbou do budoucna jsou rostoucí rozdíly mezi regiony v Česku – vzniká „dvourychlostní Česko.“ Oblasti regionální metropolí i s okolím bohatnou, stěhují se tam mladí, vzdělaní, celé rodiny, stahují se tam pracovní příležitosti. Naopak okrajové části země i tzv. vnitřní periférie se mnohdy vylidňují, chybí pracovní příležitosti, perspektiva ekonomická, sociální i kulturní, mizí služby. Zásadním národním zájmem je proto systematicky pracovat na kohezi, tedy sbližování regionů, systematicky slabší regiony podporovat, například pomocí monitoringu dostupných služeb, daňovém zvýhodnění, lepším propojení dopravní i komunikační infrastruktury (včetně datové) i dekoncentrací veřejné správy.

V současnosti diskutované případné slučování menších obcí by ale nebylo dobrou cestou. Fakt, že Česko má silně nadprůměrný počet obcí, zejména menších, sice přináší zvýšené náklady a administrativu, ale právě ten větší počet samostatných sídel stabilizuje regiony sociálně, populačně i kulturně a motivuje místní obyvatele. Vhodné je ale vytvářet co nejlepší podmínky pro spolupráci blízkých obcí.

Jednou z cest, jak oživit regiony v Česku, je cestovní ruch, nejen ze zahraničí, ale podpora zejména tuzemské turistiky, marketingem, komunikací, větší provázaností služeb.