KDU.breadcrumbs.homenews Kulatý stůl „Výzvy rodinné politiky 2030+“
Zpět

Kulatý stůl „Výzvy rodinné politiky 2030+“

Přidáno 29. 3. 2023
Ilustrační foto
Diskuze odbornic na rodinnou politiku a následně moderovaná debata o dalším obsahovém směřováním KDU-ČSL v oblasti rodinné politiky, to byla hlavní náplň programového workshopu s názvem „Výzvy rodinné politiky 2030+“, který se uskutečnil v sobotu 25. března 2023 v Brně.

 
Na akci dorazily více než tři desítky účastnic a účastníků z celé ČR a v sídle krajské kanceláře KDU-ČSL je přivítala poslankyně Marie Jílková, předsedkyně pořádající odborné komise KDU-ČSL pro rodinu a rovné příležitosti. Vyzdvihla přitom roli těchto debat pro další obsahové směřování strany a upozornila na význam rodinné politiky, která zasahuje vedle sociální politiky také do dalších oblastí jako vzdělávání nebo regionální rozvoj.

Jílková následně moderovala panelovou diskuzi, jíž se účastnily Jana Paloncyová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, Blanka Plasová z Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity, Marie Oujezdská, ředitelka Národního centra pro rodinu a také Zdislava Odstrčilová, vrchní ředitelka sekce rodinné politiky MPSV.
Paloncyová upozornila například na to, že pro efektivní podporu rodin je třeba podstatně proměnit dosavadní bytovou politiku a také posílit prevenci rozpadu rodin. Oujezdská varovala před tím, abychom rodinnou politiku nedegradovali na pouhou součást sociální politiky a politiky zaměstnanosti a zdůraznila nutnost reflexe změn v demografickém vývoji společnosti. V tomto kontextu zmínila především zodpovědnost a aktivitu lidí v seniorském věku. Plasová prezentovala trendy ohledně slaďování práce a rodiny a prezentovala některé zajímavé moderní formy family-friendly flexibilních pracovních režimů z vybraných zemí EU. Odstrčilová se zaměřila na vizi rodinné politiky KDU-ČSL s ohledem na Strategii rodinné politiky 2023-2030, která se aktuálně připravuje a diskutuje na MPSV.

V odpoledním bloku se debaty soustředily na teze pro Programovou konferenci v oblastech ocenění výchovy dětí, potřeby rodin dětí předškolního a školního věku. Jednota panovala v tom, že je třeba především reflektovat současné potřeby rodin v oblasti předškolní péče, kdy ta má být široce dostupná. Někteří diskutující zdůraznili význam definice rodiny a ač na potřebě jasného vymezení tohoto pojmu nepanovala shoda, je zřejmé, že není možné v politice KDU-ĆSL ignorovat aktuální situaci ve společnosti, kdy se polovina dětí rodí mimo manželství a řada rodin se rozpadá. Na některá témat se nedostalo a organizátoři uvažují o doplňujícím workshopu, kde bychom mluvili o prevenci rozpadu partnerských vztahů a o výzvách, které  v oblasti rodinné politiky přináší nová doba.