Špičkoví čeští ekonomové, směs zkušenosti a dravého, provokativního a chytrého mládí, diskutovali s lidovci a našimi příznivci na kulatém stole nazvaném Ekonomické směřování ČR s výhledem 2030. Akci pořádala odborná komise KDU-ČSL pro finance a veřejné rozpočty v rámci Ideové a programové debaty strany.
Odborníci z Národní ekonomické rady upozornili na potenciál, který má pro svůj rozvoj Česká republika a identifikovali momenty, které nás v rozvoji brzdí, ať již v oblasti daní, veřejných financí, digitalizace, ale i vzdělávání, práce s lidmi obecně a komunikace vlády s veřejností. Diskuse byla hodně bohatá, zmíníme proto jen některé klíčové momenty.
- Stát by se měl naučit plánovat své výdaje dlouhodobě, efektivně, inspirovat se a přebírat dobré příklady ze zemí, kde to funguje, například Finsko a Skandinávie. A systematicky podporovat začínající firmy. Zkušený podnikový ekonom Petr Habarta přitom zmínil dva možné nosné nápady do budoucna v oblasti podpory začínajících firem a zjednodušení a digitalizace systému daní, kontrol a výkaznictví ve firemním sektoru.
- Česko se musí připravit na horší časy, protože jsme těšně za vrcholem hospodářského cyklu, nezaměstnanost je stále hodně nízká a třeba když vezmeme v úvahu zkušenosti hospodářské krize 2009, tak by stát dnes potřeboval na zvládnutí obdobných problémů dalších 200 miliard Kč. Navíc covid k nám přivedl neblahý zvyk nárokovat po státu kompenzace všeho druhu, jak upozornil Dominik Stroukal z NERVu.
- Prakticky všechny vyspělé země mají větší daňovou kvótu, čili podíl daní na HDP, větší, než má Česká republika, jak připomněl docent Jánský z Univerzity Karlovy a NERVu. A v naší zemi do značné míry funguje ne progresivní zdanění, ale regresivní – při hodně vysokých platech už prakticky žádné daně neplatíte. Docent Jánský apeloval na co nejnižší zdanění práce a naopak prostor pro příjmy státu vidí ve zvýšení zdanění spotřeby, včetně DPH, a zisků firem.
- Diskutující se shodli, že důchodová reforma je nutná, protože současný systém má obrovský skrytý dluh, který se navíc bude prodlužovat. Nejen kvůli nedostatečné porodnosti, ale i pravděpodobnému nárůstu nezaměstnanosti v Česku, která je nyní absolutně nejnižší v Evropě a každé další procento nezaměstnaných nahoru stojí stát a celou ekonomiku dodatečné miliardy i na vypadlých příjmech.
- To důležitější je, abychom i nadále podporovali flexibilitu na trh práce, možnosti zkrácených úvazků, infrastrukturu a kapacitu školek a dětských skupin atd.