Evropská unie je jedním z největších ekonomických hráčů světa, je to sportovní velmoc, jejíž plnohodnotnou součástí se naše země stala před 19 lety. S vojenským útokem Ruska na Ukrajinu se výrazně posunul i geopolitický kontext a začalo se více mluvit i o bezpečnostním rozměru EU v koordinaci s NATO. O současnosti i budoucnosti Evropské unie a roli Česka v ní diskutovali účastníci kulatého stolu, který v rámci Ideové a programové debaty KDU-ČSL pořádala odborná komise pro záležitosti EU.
Zásadním diskusním tématem akce, kterou řídil předseda komise poslanec Ondřej Benešík, bylo přijetí eura. Přijetí této jednotné evropské měny patří mezi smluvní povinnosti členů, jak na to i upozornil bývalý ministr financí a školství Ivan Pilip. O tom kdy a v jaké podobě se ale vedou důkladné diskuse. Z firemního prostředí se ozývá stále silnější volání po přijetí eura, které by snížilo výraznou nejistotu kurzových výkyvů, navíc čím dále více českých firem na obchodování v euro přechází. Euro má také obrovskou zásluhu na tom, že ukončilo škodlivé soutěžení mezi evropskými státy v devalvacích.
Na druhou stranu, někteří ekonomové upozorňují, například přítomný Lukáš Kovanda, že euro jako měna pokrývá velmi ekonomicky různorodou Evropskou unii, přináší nutnost bližší fiskální spolupráce a další integrace. To ve svém důsledku ohrožuje a oslabuje i strukturu Evropské unie jako celek. A je podle nich rovněž otázkou, do jaké míry euro jako takové ekonomicky jednotlivým státům pomáhá či ne.
Zásadním bodem diskuse byla i Ukrajina a její budoucí integrace do Evropské unie. Na tyto velké změny se musí připravit i samotná Evropská unie, kde se nyní hodně diskutuje i o rozšíření možností pro většinové hlasování v Radě EU v otázkách společné zahraniční a bezpečností politiky.