Český energetický trh prodělává největší změny své novodobé historie. Vedle všeobecného tlaku na úspory energií, který pociťujeme na úrovni státní, krajské, obecné i jednotlivých domácností, současná doba akcelerovala využívání obnovitelných zdrojů energií a jejich podíl bude dál strmě růst. A právě o tom, jak vyvážit toto nové ekologické těžiště tuzemské energetiky s neméně důležitými požadavky na bezpečnost, stabilitu dodávek, dlouhodobou udržitelnost a v neposlední řadě i na cenovou dostupnost a zajištění sociálního smíru, diskutovali účastníci kulatého stolu, který v rámci Ideové a programové debaty naší strany uspořádala odborná komise pro hospodářství a energetiku pod vedením svého předsedy a poslance Róberta Telekyho.
PREZENTACE Z KULATÉHO STOLU:
Na kulatém stoly padlo mnoho zajímavých faktů, které představili hosté z energetického byznysu, neziskového sektoru a akademické sféry. Osobně se akce zúčastnil i ministr životního prostředí Petr Hladík.
Česko se během pár let stane z vývozce elektrické energie dovozcem. A protože poptávka po elektřině v ČR i Evropě dále poroste, musí naše země už teď velmi intenzivně plánovat nové zdroje elektřiny. Značný potenciál představují kromě jaderné energetiky také větrné elektrárny, kterých je zatím v ČR málo, i kvůli neodůvodněné obavě z hluku.
Změna tuzemského energetického mixu se promítne i do každodenního života každého z nás. Například nabíjet elektroauto přes den u domu z fotovoltaických panelů nebo dobít si auto při cestě během oběda se zřejmě stane novým standardem.
Cestou, o které se intenzivně debatuje dnes a denně je tzv. komunitní energetika, která by po definitivním legislativním ukotvení umožnila obcím nejen vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů, ale i ji samy spotřebovávat a uchovávat, aniž by musela jako dnes odplynout do veřejné sítě.
Málokdo ví, že třeba bytové domy mohou od nového roku využít elektřinu z fotovoltaických panelů na střeše nejen pro společné prostory, ale i ji využít v rámci bytů, aniž by se musely sdružit do jednoho odběrného místa.